ABD Ankara Büyükelçisi Flake’ten CNN Türk’e özel açıklamalar

Türkiye ve ABD arasında teröre karşı nasıl bir iş birliği yürütülüyor? Yunanistan Dedeağaçta’ki yığınağın hedefi Türkiye mi? F-16 teslimat programı nasıl gerçekleşecek? Türkiye F-35 programına dönebilecek mi? ABD vizesi almak için oluşan kuyruğun sebebi ne? ABD Büyükelçisi Jeff Flake gündeme dair dikkat çeken başlıkları CNN Türk ekranlarında değerlendiriyor.

Flake’in açıklamalarından satı başları şöyle;

Stratejik ortaklığımızın her zamankinden daha güçlü olduğunu düşünüyorum ve bugün içinde bulunduğumuz durumu buraya gelmeden önce Senato’da onay oturumlarına katıldığım dönemle kıyasladığımda arada çok büyük bir fark olduğunu görüyorum. Bunun büyük bir kısmı Türkiye’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği tepki ve bu tepki de gerçek bir NATO müttefiki gibi davranıp davranmadığı ile ilgiliydi. Bu bizim için çok şey ifade ediyor ve Capitol Hill’deki eski meslektaşlarımla konuştuğumda sadece son birkaç yılda ortamın değiştiğini gördüm.

AP SEÇİMLERi

Sonuç bizi endişelendiriyor. Bu seçimlerde neler olduğunu kontrol edemiyoruz ancak gelen liderleri kabul ediyoruz. AB üyesi değiliz ancak aşırı sağın yükselişi endişe verici, zaman içinde durumun düzeleceğini düşünüyorum

F-16 SATIŞI ve F-35 PROGRAMI

Kongre F-16 satışını Ocak ayında onayladı bu büyük bir adım. Blok 70 teknolojik olarak en gelişmiş F-16, Türkiye’nin ortakları ile çalışabilir durumda olmadı çok önemli.

Türkiye’nin F-35 programında yer almasına engel olan S-400 sorununun çözümü ile ilgili atılan her adımı olumlu karşılıyoruz. Bu konuda ilerleme kaydedilirse Türkiye ile yeniden görüşmeleri memnuniyetle karşılarız. Ortak üretime dönülmesi zor bir nokta ama bu konuda kararı ortaklara bırakıyorum. Ancak satın alınabilir.

İSRAİL HAMAS SAVAŞI

Başkanımız bu konuda bir çok kez konuştu, İsrail’i dikkatli olmaya çağırdı. Kamuoyu ve özelde söylenenler çok önemli. İsrail’den sivilleri koruması için her türlü tedbiri alması istendi.

Netanyahu ABD kongresine gelse de gelmese de başkanımızla görüşmeye devam ediyor. Hamas’a karşı kendilerini savunurken  sivilleri korumaları için baskı yapıyoruz ancak ABD müttefiki İsrail’in yanında duruyoruz. Bu savaşın sona ermesini istiyoruz, ateşkes girişimimizin nedeni de bu. 

KALICI ATEŞKES MÜMKÜN MÜ?

Yakın gelecekte nasıl olur bilmiyorum ama ateşkes mümkün. Türkiye’nin bu konuda verdiği desteği takdir ediyoruz. Bunun nasıl gerçekleşeceği taraflara bağlı. Bu şekilde kalıcı olabilir biz de bunun gerçekleşmesini istiyoruz.

SURİYE’DEKİ SÖZDE SEÇİM GİRİŞİMİ

Biz her zaman Suriye’deki herhangi bir seçimin adil, şeffaf, özgür ve kapsayıcı olması gerektiğini söyledik. Bu koşullar şu anda mevcut değil dolayısıyla şu anki herhangi bir seçimi desteklemiyoruz. Ancak DAEŞ’ı yenmek konusunda aynı hedefe sahibiz ve bu konuda Türk ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.

PKK’NIN IRAK’TAKİ UZANTILARI

ABD 1997’den beri PKK’yı bir terör örgütü olarak görüyor ancak SDG konusunda farklılıklarımız var ancak bunun Türkiye ile birlikte çalışmamıza engel olmasına izin vermiyoruz. Daha kapsamlı işbirliği yolları arayacağız.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki konumumuzun istikrarsız olduğunun farkındayız. Bu çok karmaşık bir mesele. Ortağımızın Türk halkı olduğunun kesinlikle farkındayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x